دستگاه لیزر دان جدا

پیازها تا قبل از سبز شدن به دمای ۱۵ – ۱۰ سکو نیاز دارند . دمای عمده درین مجال موجب ضعیف شدن و عدم استحکام ساقه دستگاه لیزر خواهد شد . پس از سبز شدن , برای پرورش ساقه دستگاه لیزر و شکوفایی دمای ۱۵ سکو و بعد از ظهور دستگاه لیزر ها تا ۲۰ درجه مناسب است .
خاک
به خاک سبک با زهکشی خوب نیاز دارد . خاک باغچه و کود پوسیده گاوی و خاک برگ و مقداری پرلیت مخلوط مناسبی است . فایده ماهانه از کود ۱۰ – ۱۰ – ۱۰ به برهه زمانی ۳ – ۲ ماه , به پرورش برگ ها و پیاز مامان و تشکیل پیازهای نو کمک می نماید .

با اتمام دستگاه لیزر دهی برگ ها استارت به زردرنگ شدن می نمایند . آبیاری را کسر کرده تا برگ ها کم آب شوند . آب پاشی دوچندان درین تراز سبب پوسیدگی پیاز و دستگاه لیزر های سوای کیفیت در سال آنگاه خواهد شد . آن گاه آنان را از ۵سانتی پیاز انقطاع نمائید . کاهش آبیاری و کم آبی محیط به تکوین جوانه های دستگاه لیزر سال بعد از آن کمک می نماید . پیازها را در مکانی بدون‌نور با دمای ۱۳درجه برای نگهدارید .
با تغییر و تحول دما و رطوبت می اقتدار روزگار دستگاه لیزر دهی را تهیه بخشید . در فصل پاییز پیاز را در انبار سرد و تاریک نگهداشته و اوایل دی ماه پیاز را در دستگاه لیزر دان بکارید . دستگاه لیزر دان را در مکانی سرد و روشن قرار دهید . اوایل بهمن دستگاه لیزر دان را به مکانی با دمای ۲۵ درجه منتقل کنید . دمای ۲۵ جايگاه به رشد ریشه ها و برگسار سرعت میبخشد . ۸ – ۵ هفته بعد یعنی در آستانه نوروز دستگاه لیزر دهی آغاز می شود .
پیاز سالم بافت محکم و محکمی داراست و دورتادور پیاز مثال های دورگه ۳۰ – ۲۰ سانت است . هیچ گاه پیازهایی را که ریشه های خشکیده و مصدوم دارا هستند , نخرید .

کاشت پیاز در آب
در ظرفی تا طول ۱۰ سانت سنگریزه و آب ریخته و پیاز را روی سنگ ها قرار دهید . توجه نمائید پیاز در آب نباشد . می بضاعت از ظروفی که گردن باریک دارند ( تصویر وسط بالا ) نیز استفاده کرد . هفته ای یکبار آب را بده بستان کنید . از آب ولرم استفاده فرمائید .

تکثیر از روش بذر
اشکال دورگه معمولا از کاشت بذر بدست می آیند . اما از دوران کاشت بذر تا دستگاه لیزر دهی ۳ – ۵ سال مجال واجب است . ۵ – ۴ هفته پس از گرده افشانی بذرها در داخل میوه رسیده و میوه را پس از زرد شدن بچینید . بذرها را خارج آورده و چندین روز بر روی دستمال کاغذی در محلی کم آب و خنک قرار دهید تا رطوبت اضافی را از دست بدهند .
بذرها را در کوکوپیت و پرلیت در عمق خیلی کم کاشته و روی بستر لایه ای از شن درشت بریزید . بذرها برای جوانه زنی به نوروروشنایی و دمای ۲۱ جايگاه نیاز دارا هستند . روی بستر را با پلاستیک شفاف پوشانده و روزمره یک‌سری ساعت پلاستیک را بردارید . بعد از ۴ هفته بذرها جوانه زده , پلاستیک را بردارید . هنگامی که ارتفاع جوانه ها ۸ سانت شد , هر مورد را در دستگاه لیزر دان جدا بکارید . درین تراز هم آب پاشی فراوان سبب به پوسیدگی پیازهای برنا که در اکنون تشکیل شدن میباشند , می گردد . ۶ – ۵ هفته بعداز جوانه زنی بذرها ماهانه از کود ۱۰ – ۱۰ – ۱۰ به کار گیری فرمائید .
روش دیگر انتشار انقطاع کردن پیازها از پیاز مادر است .
باقی ماندن پیازهای کوچک در نزدیکی پیاز مادر سبب بی کیفیت شدن دستگاه لیزر ها میشود . گیاه حاصل از پیازچه ها ۲ – ۱سال اولیه دستگاه لیزر دهی ندارد .
شیوه دیگر نشر , تقسیم پیاز مادری است &# دستگاه های لیزر ;