دره تخت , کشت زار اشکال دستگاه لیزر ‎های صادراتی

رئیس سازمان حفاظت محفظه زیست ازنا اعلام‌کرد : دره تخت بین دو ناحیه حفاظت شده اشترانکوه و پناهگاه حیات وحش سفیدکوه ازنا قرار گرفته است .

منصور درویشی در خاطرنشان کرد و گو با خبرنگار ایسنا حیطه لرستان , خاطرنشان کرد : ناحیه دره تخت &# http://iranrotec.ir/%d8%a8%d8%b1%d8%b4-%d9%84%db%8c%d8%b2%d8%b1%db%8c-%d9%88-%d9%85%d8%b2%d8%a7%db%8c%d8%a7%db%8c-%d8%a7%db%8c%d9%86-%d9%81%d9%86%d8%a7%d9%88%d8%b1%db%8c/ ” حوزه‌ ای زیبا و اختصاصی از توابع بخش مرکزی شهرستان ازنا و ۱۰ کیلومتری جنوب این شهرستان , منتهی الیه جنوب غربی حوزه‌ حفاظت شده اشترانکوه جای دارد .


او طولانی تر کرد : این حیطه در ارتفاع ۲۰۰۰ متری از تراز دریا در دامنه جنوبی قله ۴۱۵۰ متری سن بران دربین دره‎ای به همین نام به مسافت تقریبی ۱۰۰ متر از روستای دره تخت واقع شده‌است .

درویشی بابیان این‌که روستای دره تخت به تازگی به دهکده توریسم تبدیل شده است , افزود : این قریه یک کدام از زیباترین روستاهای طبیعی حوزه‌ و نزدیک‎ ترین و سهل ترین مسیر دسترسی به حوزه‌ حفاظت شده اشترانکوه است .
دستگاه لیزر
رئی دستگاه لیزر س سازمان حفاظت محفظه زیست ازنا گفت : قرار گرفتن دره تخت لا دو ناحیه حفاظت شده اشترانکوه و پناهگاه حیات وحش سپید کوه ازنا و تنوع زیستی بالا , وجود سراب ها , دره های زیبا و ارتفاعات پوشیده از برف حتی‌در ف دستگاه لیزر صول گرم سال , وجود عشایر کوچ رو در بهار و فصل‌تابستان در‌این حوزه‌ , منزل های تشکیل شده از سنگ , کشت زارهای اشکال دستگاه لیزر های صادراتی , کندوهای عسل و واحدهای آبزی پروری مورد مناسبی را جهت جذب گردشگران , کوهنو دستگاه لیزر ردان , زمین شناسان بوجود آورده است .
دستگاه لیزر
وی دستگاه لیزر با اشاره به این که این منطقه سالانه شمار متعددی اشخاص علاقمند به طبیعت از نقاط مختلف مرز و بوم را پذیرا است , افزود : ژئومورفولوژی حیطه , همخوانی با بخشها نیمه کوهستانی است , تنوع آب و هوایی نواحی کوهستانی زیست دستگاه لیزر گاه قابل قبولی را جهت پستانداران پهناور چون کل و پازن , قوچ و میش , خرس قهوه ای و پلنگ ساخت کرده و از دیرباز مورد توجه علاقه‎مندان به شکار به ویژه اشراف و عشایر ناحیه قرار گرفته است . درویشی اضافه کرد : همچنی دستگاه لیزر ن بجهت برخورداری از پوشش گیاهی از قبیل درختچه های انجیر , زرشک کوهی , بادام کوهی , بیدهای وحشی , پسته و دشت لاله های واژگون زردرنگ و سرخ دقت گردشگران را به خویش معطوف کرده است .

رئیس سازمان حفاظت محفظه زیست ازنا خاطرنشان کرد : ریزش و تجمع برف هم در ماه های سرد سال در کف دره آن را به سردخانه تبدیل می کند که یکی دیده اندازهای خوش دستگاه لیزر و مورد اعتنا مردمان دیار لرستان و دیگر استان های مرزو بوم است .

وی ادامه بخشید : در تابستان وجود این فریزر ها , رودها و سراب های ناشی از ذوب برف ها آن را به یکی کانون های آبگیر مستمر ناحیه تبدیل کرده که علاوه بر رونق کشاورزی جلوه خاصی بدین منطقه داده است . درویشی یادآور شد : به دلیل قرار دریافت کردن روستا در مسیر دسترسی به حیطه گردشگری کمندان و تونل برفی و سدی زیر این عنوان قادر است یکی‌از قطب های گردشگری این منطقه و چه بسا استان لرستان باشد .

منبع : ایسنا

۲۶
ارد ارسال شده بوسیله : مدیریت فنی بدون دیدگاه
مطلب قبل